Неизвестни фактически твърдения за Мекотели

Неизвестни фактически твърдения за Мекотели

Неизвестни фактически твърдения за Мекотели

Blog Article



Черупки на морски школки и полжави. Телото на мекотелите е покриено со еднослоен епител, богат со жлездени клетки кои лачат лигава материја.

Б отрова на главоногите Открити са токсични протеини и токсини от природа, която не е. Един от първите протеини, изолирани от задните слюнчени жлези на калмарите, е цефалотоксин. Той е разпределен от отровата на някои видове октоподи.

Нервната система на безгръбначните като цяло (и по-специално на мекотелите) е много различна от тази на гръбначните животни като риби, птици и бозайници. Някои мекотели, като черупки от бивни и двучерупчести, притежават клъстери от неврони (наречени ганглии), а не истински мозъци, докато мозъците на по-напредналите мекотели като главоноги и коремоноги са обвити около техните хранопроводи, а не изолирани в твърди черепи.

Наметката го обвива трупот, при што се создава мантијна празнина во која се сместени жабрите и природните отвори на дигестивниот, екскреторниот и репродуктивниот систем. Друг карактеристичен белег е постоењето на черупка, која ја лачи (продуцира) наметката и која делумно или целосно го обвива телото.

Замърсените играчки, бюра и други училищни предмети също могат да станат място за размножаване на вируса.

Ако некогаш изумрат човечките суштества, тоа може да се далечните, интелигентни потомци на октоподите кои ќе владеат со Земјата — или барем со океаните!

Покрај нивната историска важност како извор на храна - особено на далечниот исток и на Медитеранот - мекотелите придонеле на многу начини за човечката цивилизација. Школките од каури (еден вид мали гастроподи) биле користени како пари од домородните групи, а бисерите што растат во остригите, како резултат на иритација од зрната песок, биле чувани од памтивек.

Те се движат по дъното с помощта на пипала, изпълнявайки не само функциите за улавяне на храна и защита от врагове, но и функцията на движението.

Силата на осемте

Те са усвоили всички места на обитание с изключение на въздуха.

Тя  се изпълва с газ и мекотели по този начин помага на животните да се издигат нагоре.

Криотерапия. Криотерапията е процес на замразяване, извършван с течен азот.

Тялото се състои от три части: глава, труп и крак. В главата са концентрирани главните мозъчни ганглии и осезателни органи, в трупа – вътрешните органи и системи, а кракът изпълнява двигателни функции.

Уште почудно, повеќето неврони на октопод се наоѓаат не во неговиот мозок, туку во неговите раце, кои можат да функционираат автономно дури и кога се одвоени од неговото тело.

Report this page